Polub nas na Facebooku, dzięki temu więcej psów może znaleźć dom:

niedziela, 1 września 2013

American Staffordshire Terrier
-Amstaff


HISTORIA RASY

Na początku XIX wieku, hodowcy próbowali stworzyć psa, który byłby krzyżówką Teriera i odważnego Buldoga. Wynikiem był angielski Staffordshire Terier. W połowie XIX wieku, angielskiego Staffordshire Teriera sprowadzono do Ameryki, gdzie wyhodowano go jeszcze większego i silniejszego. W 1936 roku psy tej rasy, zostały  zarejestrowane w FCI jako „Staffordshire Terier”, inna nazwa Amstaf. Zostały oficjalnie nazwane American Staffordshire terierami w 1972 roku.


WYGLĄD I BUDOWA

American Staffordshire Terrier jest psem średniej wielkości, żywo reagującym na otoczenie. Jak na swoje wymiary pies ten powinien sprawiać wrażenie wyjątkowo silnego. Jest proporcjonalnie zbudowany, dobrze umięśniony, a przy tym elegancki i zwinny. Zwarty i krępy, ale nie wysokonożny, lub lekkiej konstrukcji.. Ma szeroką, potężną głowę, średniej długości kufę i bardzo silne szczęki, z łatwością łamiące najgrubsze nawet kości. Amstaff posiada szeroką i głęboką klatkę piersiową oraz muskularny zad. Jego odwaga i zaciętość w walce jest wręcz przysłowiowa.
Sierść krótka, błyszcząca, ściśle przylegająca do ciała i twarda w dotyku.
Każda maść jednolita lub łaciata jest dopuszczalna. Niepożądana jest
jednak czarna podpalana, czekoladowa i biała, jeśli biel obejmuje ponad 80 % powierzchni ciała.


ZACHOWANIE I CHARAKTER

Żadne inne rasy psów nie wywołują więcej emocji niż American Staffordshire Terrier wraz ze swoim starszym "bratem" - American Pit Bull Terrierem. Często są one przedstawiane jako nienawidzące ludzi, atakujące ich bez powodu, "złe" i agresywne w wobec każdej osoby oraz oczywiście masowo mordujące każdego napotkanego czworonoga. Ciężko jest walczyć z tymi niezwykle krzywdzącymi mitami i błędnymi ocenami temperamentu obu tych ras, niemniej jednak postaramy się te krzywdzące opinie obalić.

American Staffordshire Terrier z całą pewnością nie pała nienawiścią do człowieka. Pies ten posiada silną, wrodzoną agresję, ale skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom. Co więcej, dobrze wychowany i poddany intensywnemu procesowi socjalizacji amstaff potrafi być przyjaźnie nastawiony nawet do innych psów. American Staffordshire Terrier jest miłym, przyjaznym, inteligentnym, ale także twardym i niezwykle odważnym psem.

Jego niezwykła wierność, czułość i oddanie wobec wszystkich członków swojej ludzkiej rodziny sprawiła, że jest jednym z najpopularniejszych psów domowych w USA. Amstaf uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca. Jest ponadto bardzo tolerancyjny w zabawie z nimi. Posiada bardzo wysoki próg odporności na ból i po prostu nie zareaguje na natarczywe zachowanie dziecka, np. pociągnięcie za ogon. Zmęczony natarczywością małego intruza, amstaff po prostu odejdzie. Tak jak w przypadku każdej rasy, nie należy zostawiać go jednak samego z dziećmi spoza kręgu jego rodziny.

American Staffordshire Terrier jest psem bardzo cichym, nieszczekającym zbyt często. Tak jak wszystkie teriery nie jest, więc idealnym stróżem. Jest, co prawda bardzo czujny, ale nie będzie zawsze szczekał na widok intruza i w połączeniu ze swoim brakiem nieumotywowanej agresji do człowieka, może nie zaatakować włamywacza.
Amstaf wspaniale sprawdza się za to jako pies obronny. Jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony do obcych ludzi, ale posiada niesamowitą zdolność oceny, czy sytuacja wymaga jego interwencji. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia swoich opiekunów, American Staffordshire Terrierbłyskawicznie wyeliminuje napastnika z dalszej walki.

Pies ten generalnie dobrze współżyje ze zwierzętami, z którymi się wychował, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o zwierzęta spoza jego stada. American Staffordshire Terrier posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Zarówno w przeszłości, jak i niestety obecnie amstaf wraz pitbulem niepodzielnie panują podczas organizowanych nielegalnie walk psów. Należy zachować szczególną ostrożność i unikać spuszczania psa w miejscach publicznych, o ile nasz pupil nie darzy nadmierną sympatią innych czworonogów. Krew teriera może również dać znać o sobie i nasz pies może wręcz polować na koty i inne małe zwierzęta.


ZDROWIE

Chociaż American Staffordshire Terrier jest zdrowym, twardym i stosunkowo rzadko chorującym zwierzęciem, ważna jest świadomość o ewentualnych chorobach, które czasem przytrafiają się tej rasie psów. Najważniejszym problemem jest dysplazja stawu biodrowego, oraz czasem łokciowego, często dotykająca duże i ciężkie psy. Pojawia się, gdy kość udowa nie jest odpowiednio dopasowana do torebki stawowej, powodując ból i problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Może doprowadzić do poważnych problemów, gdy pies będzie już stary. Ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby, gdyż w miarę prosty zabieg chirurgiczny, oszczędzi naszemu pupilowi wiele cierpień "na starość".
Bardzo rzadko pojawia się zaćma, choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, która jest jedną z przyczyn ślepoty. Wśród psów tej rasy zdarzają się także wady serca oraz nowotwory.


PIELĘGNACJA

Amstaf nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie, dające w konsekwencji właściwy połysk sierści oraz które stanowi doskonały masaż skóry. Kąpiel ograniczamy do niezbędnego minimum, pamiętając o dokładnym spłukaniu odpowiedniego szamponu i wytarciu całego ciała. Okresowo czyścimy oczy, uszy i zęby, a także przycinamy pazury, jeżeli pies nie biega po twardym podłożu.


W CZYM NAJLEPSZY? 

Amstaf to pies stróżujący, ale także jest wykorzystywany jako pies do towarzystwa. 
Jak wiele innych ras, American Staffordshire Terrier będzie całkiem zadowolony mieszkając w bloku czy małym domu, o ile będzie miał okazję do częstych ćwiczeń. Jest stosunkowo aktywny wewnątrz i może obejść się bez dużej działki. Z powodu dość krótkiej sierści i delikatnej skóry, Amstaf będzie szczęśliwszy mieszkając w cieplejszym klimacie.

1 komentarz: