Polub nas na Facebooku, dzięki temu więcej psów może znaleźć dom:

poniedziałek, 31 grudnia 2012


AIDI




HISTORIA RASY

Psy rasy Aidi są najprawdopodobniej potomkami dużych psów pasterskich azjatyckich. Pochodzą z gór Atlas, które znajdują się w Maroku. Początkowo były one traktowane jako psy stróżujące, zwłaszcza w miejscu gdzie powstały. Do ich obowiązków należała obrona zwierząt hodowlanych. Psy były również wykorzystywane jako psy obronne, przed dzikimi zwierzętami. W późniejszych czasach psy dobrze zaczęły sobie radzić również jako psy myśliwskie. Ich oficjalna nazwa to z francuskiego Chien de I Atlas.


WYGLĄD I BUDOWA

Solidny, muskularny pies, charakteryzujący się siłą i zręcznością; muskularny, krzepki, silnie zbudowany, ale nie ciężki; pokryty obfitą szatą, stanowiącą zarówno ochronę przed słońcem jak i zimnem w górach jego stron ojczystych. Szata tworzy jednocześnie pancerz w czasie walk, które aidi musi staczać z szakalami i innymi drapieżnikami. Jego spojrzenie jest żywe, bezpośrednie i zdecydowane, tak jak u każdego czujnego psa, który stale jest gotów do wypełniania swych zadań obrońcy. W niektórych regionach panuje zwyczaj kopiowania uszu jak również ogona u psów użytkowych; nie jest to jednak pożądane.
Włos bardzo gęsty, półdługi i obfity, o długości około 6 cm, na głowie i uszach powinien być krótszy i delikatniejszy. Na szyi i podgardlu tworzy grzywę, szczególnie u psów. Pośladki i ogon winny być pokryte obfitym i długim włosem. 

Maść bardzo różna: piaskowa, biała, wyblakła, czerwona, pręgowana, biało-czarna, biało-płowa, bardziej lub mniej z nalotem, trójbarwna itp. Bardzo często plamy są tak ułożone, że tworzą płaszcz i czepiec, oddzielone od kryzy; do tego dochodzi poszerzający się pas na czole i silnie pigmentowane wargi i nos.



ZACHOWANIE I CHARAKTER

Aidi są bardzo towarzyskie i pogodne, doskonale radzą sobie w kontaktach z dziećmi i odznaczają się ogromną cierpliwością względem nich. Psy są bardzo wierne i z pewnością nie sprawią problemów właścicielom. Jako niezwykle pojętne i inteligentne zwierzęta szybko poddają się tresurze i można je nauczyć prawidłowych zachowań. Z natury i zachowania psy są bardzo podobne do jakże znanej i cenionej rasy Labradorów. Całkowicie poddają się właścicielowi i nie pragną zająć naczelnego miejsca w stadzie. Jeśli zaś chodzi o dietę, również nie mamy z tym większych problemów. Aidi są przyzwyczajone do trudnych warunków i ubogiej w składniki mineralne diety.

ZDROWIE


Psy te nie cierpią na specyficzne przypadłości.


PIELĘGNACJA


Pielęgnacja psów Aidi nie jest zbyt wymagająca i trudna. Psy tej rasy posiadają długie włosie, a więc chroni ono doskonale psa przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Należy wyczesywać ich sierść mniej więcej raz w tygodniu. Do tego zabiegu najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę bądź grzebień, który posiada miękkie ząbki szeroko od siebie rozstawione. Prócz szczotkowania psy należy strzyc raz na parę miesięcy.



W CZYM NAJLEPSZY? 

Aidi nie mają problemu z przystosowywaniem się do nowego otoczenia. Psy tej rasy mogą być nawet trzymane w mieszkaniu, jednakże nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Psy te są bardzo energiczne i żywiołowe, potrzebują wiele przestrzeni. Gdy takiego psa zamierzamy trzymać w mieszaniu, konieczne jest zapewnienie mu codziennych, dość długich spacerów. W przeciwnym razie psy nie będą wykazywały radości do życia, tylko staną się pasywne i apatyczne. Podsumowując, psy Aidi nadają się szczególnie do domów, z ogrodem gdzie będą miały zapewniony wybieg i będą mogły zaspokoić swoje potrzeby związane z ruchem. Psy te do tej pory najczęściej występują w okolicach gór Atlas, w Maroku, Liberii czy też Algierii. Z biegiem czasu coraz częściej odnajdują się nawet w dużych miastach.
Dziś Aidi wykorzystywane są jako psy stróżujące, zaganiające, pasterskie i myśliwskie. Prawdopodobnie wcześniej używane były również do walk jako psy bojowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz